Loading...

Resultat PMT 21/22

Totalt anmälda

0
Klasser
0
Elever
0
Kommuner
0
Län

Resultat – Topp 10

Nedan presenteras TOPP 10 för respektive årskurs. Förstapristagaren från varje årskurs får 1000 kr i värdecheck. Andrapristagarna från varje årskurs får 750 kr i värdecheck. Tredjepristagarna från varje årskurs får 500 kr i värdecheck.

Rotera din skärm för att se hela tabellen.

TOPP 10 – Årskurs 4

Plats Namn Skola Län Poäng, Final Poäng, Första omgång
1 Irma Rydebäcksskolan Skåne län 39 26,75
2 Daniel Jing Futuraskolan Rådan Stockholms län 39 21,75
3 Aron Rydebäcksskolan Skåne län 39 19,25
4 Simon L Eiraskolan Stockholms län 39 16,75
5 Stenborg Lina Toleredsskolan Västra Götalands län 39 14,25
5 Hannes Rydebäcksskolan Skåne län 39 14,25
6 Moa Johansson Borbackaskolan Jönköpings län 35,25 26,75
7 Harry Olsson Fredsborgskolan Stockholms län 35,25 19,25
8 Valter Ebbabraheskolan Stockholms län 35,25 15,5
8 Ada Francke Brunnsboskola Västra Götalands län 35,25 15,5
8 Joel Bengtsson Brunnsboskola Västra Götalands län 35,25 15,5
9 Enso Rydebäcksskolan Skåne län 35,25 14,25
10 Hugo Rydebäcksskolan Skåne län 35,25 13

Antal deltagare i final från årskurs 7: 170 elever

TOPP 10 – Årskurs 5

Plats Namn Skola Län Poäng, Final Poäng, Första omgång
1 Asklöv Madeleine Fredrikshovs slotts skola Stockholms län 39 24,25
2 Gorne Peggy Fredrikshovs slotts skola Stockholms län 39 19,25
3 Nils Engström Augustsson Nordhemsskolan Götalands län 35,25 33
3 Kerstin Västervångskolan Skåne län 35,25 33
4 Douglas Stimmets skola Stockholms län 35,25 21,75
5 Lallerstedt Jakob Erik Julius Fredrikshovs slotts skola Stockholms län 32,75 29,25
6 Grandinson Victor Fredrikshovs slotts skola Stockholms län 32,75 28
7 Iris Langlois Nordhemsskolan Götalands län 32,75 26,75
8 Svante Carlberg Adolf Fredrik musikklasser Stockholms län 32,75 20,5
9 Tove Goldbeck-Löwe Adolf Fredrik musikklasser Stockholms län 30,25 18
10 Hampus Brandt Vikarbyns skola Dalarnas län 30 33

Antal deltagare i final från årskurs 7: 149 elever

TOPP 10 – Årskurs 6

Plats Namn Skola Län Poäng, Final Poäng, Första omgång
1 Westling Ingrid Ebba Braheskolan Stockholms län 39 24,25
2 Collard Lucas Brevik skola Stockholms län 35,25 18
3 Ribrant Simon Fredrikshovs slotts skola Stockholms län 35,25 15,5
4 Melker Kunskapsskolan Örebro län 34 11,75
5 Albin Söderberg Rosenkulla Skola – Rosenkälla Södermanlands län 32,75 28
6 Gavel Hugo Ebba Braheskolan Stockholms län 30 24,25
7 Schechter Julia Fredrikshovs slotts skola Stockholms län 29 10,75
8 Irma Kunskapsskolan Örebro län 28 9
9 Alfons Pettersson Rosenkulla Skola – Rosenkälla Södermanlands län 27,75 28
10 Alice Nilestrand Nya läroverket Norrbottens län 27,75 15,25

Antal deltagare i final från årskurs 7: 80 elever

TOPP 10 – Årskurs 7

Plats Namn Skola Län Poäng, Final Poäng, Första omgång
1 Beer Nils Lemshaga Akademi Stockholms län 39 30,5
2 Gidlöf Nils Metapontum Stockholms län 39 29,25
3 Sebastian Lundbäck Södervångskolan Skåne län 39 28
3 Ahlqvist Fabian Jensen Grundskola Göteborg Västra Götalands län 39 28
3 Aoxin Feng Mörbyskolan Stockholms län 39 28
3 Elsa Li Internationella Engelska Skolan Årsta Stockholms län 39 28
3 Karlström Mira Internationella Engelska Skolan Karlstad Värmlands län 39 28
4 Beigler Oliver Lemshaga Akademi Stockholms län 39 26,75
5 Ville Bengtsson Fäladsgården Skåne län 39 24,25
6 Von Greiff Ester Internationella Engelska Skolan Årsta Stockholms län 39 20,5
7 Kraft Amandus Pops Academy Karl Johan Örebro län 39 18,75
8 Sellberg, Valter Fäladsgården Skåne län 39 17,5
9 Eliass Cesar Jensen grundskola Västerås Västmanlands län 39 17
10 Anna Linder Internationella Engelska Skolan Årsta Stockholms län 39 16,75

Antal deltagare i final från årskurs 7: 278 elever

TOPP 10 – Årskurs 8

Plats Namn Skola Län Poäng, Final Poäng, Första omgång
1 Ivar Nordberg Tomtaklintskolan Södermanlands län 39 25,25
2 Norrby Stina Fredrikshovs slotts skola Stockholms län 39 24,25
3 Vilhelm Gustafsson Grundskolan Metapontum Stockholms län 39 21,75
3 Love Rabnor Grundskolan Metapontum Stockholms län 39 21,75
4 Matilda Grafford Tomtaklintskolan Södermanlands län 39 19,25
5 Moa Wrande Tomtaklintskolan Stockholms län 39 9,25
6 Hellström Narancic Maja Sveaskolan Limhamn Skåne län 36 11,75
7 Laurell Sebastian Fredrikshovs slotts skola Stockholms län 35,25 29,25
8 Krasse Charlie Fredrikshovs slotts skola Stockholms län 35,25 26,75
9 Ture Sjölander Eklidens skola Stockholms län 35,25 24,25
10 Elin Björnängen Grundskolan Metapontum Stockholms län 35,25 21,75

Antal deltagare i final från årskurs 8: 211 elever

TOPP 10 – Årskurs 9

Plats Namn Skola Län Poäng, Final Poäng, Första omgång
1 Dawid Rynkiewicz Grundskolan Metapontum Stockholms län 39 33
1 Tea Rännar Grundskolan Metapontum Stockholms län 39 33
1 Malte Dickson Lemshaga Akademi Stockholms län 39 33
2 Alexander Kochanowicz Mörbyskolan Stockholms län 39 26,75
3 Eliyah Broskolan Öviks Kristna skola Västernorrlands län 39 25,5
4 Alvin Göhlman Mörbyskolan Stockholms län 39 21,75
5 Alice Lundholm Toleredsskolan Västra Götalands län 35,25 23
6 Gustaf Fjelkner Mörbyskolan Stockholms län 34 25,5
7 Truls Holmberg Bleketskolan Västra Götalands län 34 16,75
7 Marklund Noah Jensengrundskola Västerås Västmanlads län 34 16,75
8 Mira Broskolan Öviks Kristna skola Västernorrlands län 33 12
9 Sjödin Olle Metapontum Stockholms län 32,75 21,75
10 Bratt Leo Fredrikshovs slotts skola Stockholms län 32,75 16,75

Antal deltagare i final från årskurs 9: 173 elever

Bästa klass

Bästa klass är en tävlingskategori där klasserna i respektive årskurs tävlar i lag. Priset är 1000 kr för klasser som kommer på 1:a plats och priset går till klasskassan. En klass ska bestå av minst 15 elever för att kunna tävla i tävlingskategorin. Nedan presenteras topp tre klasser i respektive årskurs och deras medelvärde.

Bästa klass – Årskurs 4

17,3p | 4 A, Centralskolan, Falköpring | Lärare: Anna Naghme Persson
15,9p | 4 Lila, Rydebäcksskolan, Helsingborg | Lärare: Mergim Ibraimi
15,2p | 4 ABO, Borbackaskolan, Värnamo | Lärare: Anna Andersson

I årskurs 4 deltog 574 elever 46 klasser.

Bästa klass – Årskurs 4

17,3p | 4 A, Centralskolan, Falköpring | Lärare: Anna Naghme Persson
15,9p | 4 Lila, Rydebäcksskolan, Helsingborg | Lärare: Mergim Ibraimi
15,2p | 4 ABO, Borbackaskolan, Värnamo | Lärare: Anna Andersson

I årskurs 4 deltog 574 elever 46 klasser.

Bästa klass – Årskurs 5

13,6p | 5 A, Vikarbyns skola, Rättvik | Lärare: Mikael Ohlsson
13,4p | 5 A, Franska skola, Göteborg | Lärare: Susanne Bosfeldt
13,0p | 5, Fredrikshovs slotts skola, Stockholm | Lärare: Sussu Pålsson

I årskurs 5 deltog 489 elever 40 klasser.

Bästa klass – Årskurs 5

13,6p | 5 A, Vikarbyns skola, Rättvik | Lärare: Mikael Ohlsson
13,4p | 5 A, Franska skola, Göteborg | Lärare: Susanne Bosfeldt
13,0p | 5, Fredrikshovs slotts skola, Stockholm | Lärare: Sussu Pålsson

I årskurs 5 deltog 489 elever 40 klasser.

Bästa klass – Årskurs 6

10,4p | 6 Rosenkälla, Rosenkulla skola, Nyköping | Lärare: Kristina Andersson
6,7p | 6 A, Kyrkskolan, Täby | Lärare: Alida Compier
6,5p | 6 Åkergrodan, Brevik skola, Tyresö | Lärare: Viveka Karlsson

I årskurs 6 deltog 255 elever 27 klasser.

Bästa klass – Årskurs 6

10,4p | 6 Rosenkälla, Rosenkulla skola, Nyköping | Lärare: Kristina Andersson
6,7p | 6 A, Kyrkskolan, Täby | Lärare: Alida Compier
6,5p | 6 Åkergrodan, Brevik skola, Tyresö | Lärare: Viveka Karlsson

I årskurs 6 deltog 255 elever 27 klasser.

Bästa klass – Årskurs 7

20,0p | 7 G, Mörbyskolan, Danderyd | Lärare: Fredrik Olin
16,1p | 7 B, Metapontum, Stockholm | Lärare: Tatyana Magnusson
14,9p | 7 Ma1, Södervångskolan, Vellinge | Lärare: Petra Mårtensson

I årskurs 7 deltog 932 elever 73 klasser.

Bästa klass – Årskurs 7

20,0p | 7 G, Mörbyskolan, Danderyd | Lärare: Fredrik Olin
16,1p | 7 B, Metapontum, Stockholm | Lärare: Tatyana Magnusson
14,9p | 7 Ma1, Södervångskolan, Vellinge | Lärare: Petra Mårtensson

I årskurs 7 deltog 932 elever 73 klasser.

Bästa klass – Årskurs 8

13,7p | 8, Fredrikshovs slotts skola , Stockholm| Sussu Pålsson
13,6p | 8 A, Metapontum, Stockholm | Lärare: Nikolaj Marquez von Hage
11.0p | 8 F, Fäladsgården, Lund | Lärare: Niklas Gren

I årskurs 8 deltog 828 elever 71 klasser.

Bästa klass – Årskurs 8

13,7p | 8, Fredrikshovs slotts skola , Stockholm| Sussu Pålsson
13,6p | 8 A, Metapontum, Stockholm | Lärare: Nikolaj Marquez von Hage
11.0p | 8 F, Fäladsgården, Lund | Lärare: Niklas Gren

I årskurs 8 deltog 828 elever 71 klasser.

Bästa klass – Årskurs 9

16,4p | 9 Spets, Mörbyskolan, Danderyd | Lärare: Suhelya Demir
16,4p | 9 A, Metapontum, Stockholm | Lärare: Nikolaj Marquez von Hage
12,9p | 9 A, Kunskapsskolan, Örebro | Lärare: Johnny Pettersson

I årskurs 9 deltog 668 elever 59 klasser.

Bästa klass – Årskurs 9

16,4p | 9 Spets, Mörbyskolan, Danderyd | Lärare: Suhelya Demir
16,4p | 9 A, Metapontum, Stockholm | Lärare: Nikolaj Marquez von Hage
12,9p | 9 A, Kunskapsskolan, Örebro | Lärare: Johnny Pettersson

I årskurs 9 deltog 668 elever 59 klasser.

Diplom

Ladda ner diplom till dina elever!

För deltagande i PMT 21/22

(Klicka på bilden för att ladda ner)

Ladda ner diplom till dina elever!

För finalister i PMT 21/22

(Klicka på bilden för att ladda ner)

Kolla in årets frågor och lösningar!